Strona główna / Aktualności / Finanse parafii bez tajemnic

Finanse parafii bez tajemnic

Ksiądz proboszcz Franciszek Jabłoński kontynuuje wprowadzanie licznych zmian w życie mikołajowej parafii. Najnowsze dotyczą pieniędzy.

O tym, że proboszcz oraz ksiądz Julian Wawrzyniak nie lubią bezczynności, parafianie przekonują się niemal na każdym kroku. Symboli rewolucji nie brakuje począwszy od remontu plebanii, zmian w świątyni, wydawaniu gazety czy wielu usprawnień organizacyjnych. Trudno nie dostrzec w tym wszystkim ogromnych różnić na tle poprzedniego proboszcza – Stanisław Goca. Dla wielu wiernych kluczową wydaje się być kwestia finansów. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – były proboszcz nie informował parafian (np. w ogłoszeniach parafialnych) o sumach zebranych na składkę remontową czy kosztach poszczególnych prac. Teraz ma być zupełnie inaczej.

– Ofiary składane na intencje mszalne (tzw. stypendia mszalne) przekazywane są kapłanowi, który daną Mszę świętą odprawił. Ponieważ ta dziedzina życia parafialnego wzbudza najwięcej komentarzy i często wiele kontrowersji chciałbym, aby każda ofiara była zaksięgowana, wydatki były transparentne, a sprawozdania finansowe prezentowane na posiedzeniach Rady ekonomicznej – informował ksiądz proboszcz.

Na liście zmian widnieją kolejne punkty, których realizacja zależy m.in. od pozyskania darczyńców. Nowi duchowni planują kapitalny remont pomieszczeń duszpasterskich – sali Dzieciątka Jezus oraz sali św. Wojciecha. Do kościoła trafi również 120 nowych żarówek, gong trójstopniowy, dzwonki, szafki na oleje święte, ornaty, krzesła do prezbiterium i dwa telewizory, w tym 65-calowy skierowany do ołtarza.

Zgodnie z prośbami parafian nastąpiła zmiana godzin pracy Biura Parafialnego, w którym pomagać będzie Patrycja Depczyńska (pon. 11:00-12:00, wt. 16:30-18:00, śr. 10:00-12:00, czw. po wieczornej mszy, pt. 16:30-18:00, sob. 10:00-12:00).

Podczas mszy ksiądz proboszcz Franciszek Jabłoński wyraża nadzieję do czynnego udziału wiernych w życiu parafii. W tym celu poszukiwani są komentatorzy, lektorzy, przygotowujący niedzielną modlitwę, psałterzyści (śpiewający psalm), kantorzy (prowadzący śpiew), osoby dbający o bieliznę – m.in. kielichową, floryści, grający na instrumentach, kolektanci (zbiórka ofiar na każdej Mszy św. niedzielnej), nadzwyczajni szafarze komunii, organiści, doradcy życia małżeńskiego i rodzinnego oraz katechiści.

– W przyszłą niedzielę (21 lipca) odbędzie się zbiórka na tacę na cele inwestycyjno-remontowe. Zbierać będziemy na: odnowienie wnętrza kaplicy cmentarnej wraz z modernizacją oświetlenia, nagłośnienie oraz budowę transparentnego zadaszenia przy wejściu. Zebrane fundusze przeznaczone zostaną również na pokrycie bieżących wydatków już poniesionych (…) – mówił ks. Franciszek Jabłoński podczas niedzielnych mszy świętych.

W miniony piątek rozpoczęto peregrynację relikwii Ludwika i Zelii Martin. Parafia zachęca rodziny do przyjęcia w swoich domach tych Świętych Małżonków, niezależnie w jakiej sytuacji jest dane małżeństwo. Koordynatorem peregrynacji relikwii jest Adam Woźniak (tel. 600-695-355).

O dalszym funkcjonowaniu parafii będziemy informować w kolejnych numerach Kuriera Witkowskiego.

Być może to cie zainteresuje:

Ile nagród dostał były zastępca burmistrza?

Maj, czerwiec, wrzesień i grudzień – to miesiące w jakich w 2018 roku Łukasz Scheffs …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.