Strona główna / Aktualności / Jak wypoczywało się w przedwojennym Skorzęcinie?

Jak wypoczywało się w przedwojennym Skorzęcinie?

Ośrodek Wypoczynkowy w Skorzęcinie – duma witkowskiej gminy. Położony jest w odległości 10 kilometrów od Witkowa, w kompleksie leśnym pomiędzy jeziorami Niedzięgiel (640 ha powierzchni, głębokość 21,5 m), Białym (46 ha powierzchni, głębokość 10 m) i Czarnym (14 ha powierzchni). Miejsce to jest jednym z największych i najczęściej odwiedzanych ośrodków wypoczynkowych w Polsce.

Już w latach trzydziestych ubiegłego wieku Nadleśnictwo Skorzęcin zamierzało uczynić z tego miejsca ośrodek sportów wodnych. Jak podaje przedwojenna kronika skorzęcińskiej szkoły Nadleśnictwo zamierzało zakupić kilkanaście kajaków i utworzyć tu przystań kajakową. Pomysł doczekał się realizacji , ponieważ w 1935 r. dokonano poświęcenia i otwarcia wspomnianej przystani. Powstała dzięki inicjatywie Przysposobienia Wojskowego Leśników i Związku Strzeleckiego. Wcześniej, bo w 1932 r. otwarto sezonową restaurację.  W umiarkowanej cenie podawano tam napoje i przekąski.  Nadleśnictwo zamierzało wybudować w przyszłości większą, zaopatrującą turystów halę bufetową.

Do odwiedzania skorzęcińskiej plaży namawiała gnieźnieńska gazeta „Lech”. Zachęcała w 1933 r., w obliczu kryzysu ekonomicznego do wyjazdów turystycznych po najbliższej okolicy. Zachwalała uroki lasów i plaży skorzęcińskiej. Tak pisała osiemdziesiąt sześć lat temu; „ największą atrakcją Skorzęcina jest jednak piękna plaża nad Jeziorem Niedzięgiel. Już w roku ubiegłym postawiono tam dwa długie rzędy solidnych i wygodnych kabin kąpielowych, rozszerzono plażę i oczyszczono z ostrych kamieni. W tym roku przystąpiło Nadleśnictwo do umacniania brzegu za pomocą pali i poprzecznych żerdzi i do wybudowania pomostu sięgającego 60 metrów w głąb jeziora. Gdy wkoło pomostu pojawi się flotylla kilkunastu łodzi i kajaków, a plaża się zaroi tysiącem gości kąpielowych, wtedy zabiegi Nadleśnictwa około udoskonalenia tych urządzeń kąpielowych spełnią swój cel”. Aby przyciągnąć turystów Nadleśnictwo obniżyło opłaty za wstęp do lasu przed Zielonymi Świątkami poniżej obowiązującej do tej pory stawki 40 groszy.

Więcej w aktualnym numerze Kuriera Witkowskiego.

Być może to cie zainteresuje:

Śmierć podczas remontu mieszkania

Blok na witkowskim osiedlu stał się miejscem tragedii 45-letniego mężczyzny. Dramatycznego odkrycia dokonano w jednym …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.