Strona główna / Aktualności / Mieszkańcy chcą wymieniać piece. Ile wniosków złożyli?

Mieszkańcy chcą wymieniać piece. Ile wniosków złożyli?

Sporym zainteresowaniem cieszy się program wymiany starych pieców opalanych węglem na proekologiczne systemy ogrzewania. W terenie działa już gminna komisja.

Rozpoczęty 1 lutego program autorstwa samorządu Witkowa umożliwia otrzymanie dofinansowania na budynki jednorodzinne (50 % – nie więcej niż 3 tys. zł. i budynki wielorodzinne (50 % – nie więcej niż 6 tys. zł.). Wsparcie obejmuje zakup urządzeń grzewczych: kotłów – gazowych, olejowych, gazowo-olejowych, elektrycznych, na biomasę i na paliwo stałe oraz tych wykorzystujących energię odnawialną (pompy ciepła, kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne i przydomowe turbiny wiatrowe). Wśród warunków niezbędnych do uzyskania dotacji jest m.in. likwidacja dotychczasowego źródła ogrzewania niespełniającego wymagań jakościowych. Co ważne – pomoc udzielana jest na jedno urządzenie i jeden raz na dany budynek lub lokal. Jeśli wnioskodawca jest właścicielem kilku budynków mieszkalnych, może skorzystać ze wsparcia raz na 3 lata.

– Udzielona dotacja nie może być przeznaczona na finansowanie wydatków poniesionych przed datą podpisania umowy o jej udzielenie. Przy dofinansowaniu przedsięwzięcia będą brane pod uwagę wyłącznie koszty zakupu nowego urządzenia poniesione po podpisaniu umowy. Wniosek powinien być złożony przed zakupem urządzenia – określa regulamin programu.

Witkowianie składając taki wniosek nie mają, co liczyć na pokrycie kosztów robocizny, czego nie zakłada program. Tylko w konkretnych przypadkach możliwe jest otrzymanie dofinansowania, gdy inwestycja będzie wykorzystywana w prowadzonej działalności gospodarczej.

– Po zebraniu większej ilości wniosków, gminna komisja udaje się w teren w celu weryfikacji zgłoszenia. Zdarza się i tak, że przychodzą do nas mieszkańcy, którzy wymienili już piec, a nadal chcą ubiegać się o dofinansowanie. Jest to niezgodne z regulaminem – informuje burmistrz Marian Gadziński.

Aktualnie do witkowskiego magistratu wpłynęło ponad 28 wniosków. Nabór potrwa do końca października. Kwota jaką zarezerwowano na realizację programu to 100 tys. zł.

Być może to cie zainteresuje:

Wyjątkowa historia 22-latki i wielbłąda. Będą szli przez Witkowo?

O Edmee Mommeta piszą media z całego świata. Wszystko za sprawą jej niezwykłego gestu. Francuska …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.