Strona główna / Aktualności / Mołodecki apeluje do władz Witkowa

Mołodecki apeluje do władz Witkowa

LIST DO REDAKCJI:

A może muzeum regionalne…

Młyn bez kupca. Gmina pomoże… Przeczytałem artykuł w Kurierze Witkowskim i decyzje nowych radnych o pozbyciu się  mienia gminnego w szybki sposób. Działka, na którym mieści się młyn o powierzchni 2700 m² to nasza własność, własność gminy. Młyn stary historyczny z przełomu osiemnastego i dziewiętnastego wieku  Cztery piętra po 300 m² każde, w przybliżeniu 150 m to młyn na każdym piętrze, a 150 m to magazyny na zboże, mąkę. Wybite szyby w metalowych oknach i dziurawy dach. Tak na dzień dzisiejszy wygląda nasz jeden z ostatnich historycznych budynków w Witkowie. Zabytek pod nadzorem konserwatora. Właściciel nic nie robi, ostatnie wichury zerwały pół dachu woda leje się do parteru. Konserwator powiatowy pewnie nie wie, że ma taki historyczny obiekt w Witkowie, bo jak by wiedział to dawno by już interweniował. Władze Gminy z Radnymi na czele też nie widzą problemu. Sprzedać i już niech inni na tym zarobią. Sprzedając na rynku wtórnym jedną z ostatnich działek przy wjeździe do Witkowa. Pozbyć się problemu, tak na początek kadencji. Ciekawe, ale czy warto? Sala historii w Witkowie to trzy małe sale. Ciasno i ciasno, chociaż  kustosz robi, co może to wystawy mogą być góra 10 plansz A1 i nic więcej. Wiem, robiliśmy wspólnie nasze 270 lat Bractwa Kurkowego. Teraz z okazji Ignacego Knasta, można było więcej, można tylko gdzie.

    Mając to wszystko na uwadze, zwracam się wnioskiem i prośbą do Władz Gminnych i Radnych Witkowa z pomysłem utworzenia w naszym historycznym młynie  Muzeum Regionalnego.  Mamy piękną historię naszego miasta (655 lat). Mamy historię Powiatu Witkowskiego(1887-1918 i 1919- 1927). Mamy historię naszej  Witkowskiej Kolejki Powiatowej (14 stycznia 1893r)  kompletnie nie odkryta, a ciekawa, bo to nasza kolej rozwinęła połączenia, trzy pociągi w relacji Witkowo-Gniezno, trzy pociągi w relacji Witkowo-Powidz i dwa Gniezno-Mielżyna. W 1911 roku nasza Witkowska kolejka dochodziła do Gosławic. A jak mówią źródła można ją z przesiadkami było dojechać do Warszawy. No i mamy piękne tradycje młyna, tam wszystko jest zachowane tylko odkurzyć i pokazywać. Źródła historyczne podają, że w Witkowie były dwa młyny i sześć wiatraków. Ścieżka edukacyjna, aż się prosi młyn, wiatrak na drodze do Skorzęcina. Też mało nie kosztował  Obecna radna Pani Robaszkewicz popierała projekt  odbudowy wiatraka, to mam nadzieję że poprze mój projekt utworzenia muzeum w młynie. Koszt utworzenia muzeum nie duży, nasza historia wielka! Jest tylko jedno, ale ważne! Trzeba szybko jako Gmina wykupić młyn i zrobić dach! Ale to potrwa! Jako Prezes Bractwa Kurkowego w imieniu naszych braci  zwracam się do naszych druhów z OSP z Witkowa o pomoc w ratowanie młyna i uszczelnieniu dachu. Mam nadzieję, że to się uda i wspólnie te dwie organizacje uratują ten cenny dla Witkowa obiekt.

Być może to cie zainteresuje:

Wyjątkowa historia 22-latki i wielbłąda. Będą szli przez Witkowo?

O Edmee Mommeta piszą media z całego świata. Wszystko za sprawą jej niezwykłego gestu. Francuska …

14 komentarzy

 1. Popieram pomysł Pana Molodeckiego. Po pierwsze, zabytek. Po drugie Witkowo ma się kim i czym chwalić. Bogata historia miasta oraz tych, którzy je budowali.

 2. Muzeum?? Mam nadzieję, że ten durny pomysł zostanie na odrzucony. Kilka milionów na to pójdzie a później setki tysięcy na utrzymanie. Oczywiście dyrektor tego przybytku, do którego nikt nawet nie zajrzy tez będzie chciał dobra wypłatę 🙂 (ile to będzie kosztować? 5-6mln zł? A roczne utrzymanie? Poł miliona wystarczy?). Dość bezsensownego trwonienia pieniędzy podatników!! Sami spróbujcie zrobić coś konstruktywnego i spróbować zarobić pieniądze! Wydawać nie swoje na idiotyczne pomysły to każdy potrafi!! Już mamy jeden taki budynek, który się nazywa „Centrum Kultury”. Jedyna kultura to jak młodzież nie ma gdzie to tam z tylu wieczorami pije alkohol bo nie wieje.

  • PAN DO ROBOTY
   Tak anonimowo jak już się ma coś do powiedzenia to wal ale się podpisz

  • Człowieku to jest zabytek!!Pewnych rzeczy nie przelicza się na pieniądze. ….Gdyby Wszyscy tak robili to na świecie nie byłoby żadnych zabytków!!!!!Pomysł z muzeum jest świetny!!!Trzeba dbać o naszą mała Ojczyznę-Witkowo😃

 3. oooo! Pan M. znowu szuka poklasku?
  Przecież był Pan w Radzie, nawet chyba Przewodniczącym!
  I co Pan zrobił w tym temacie???!!!
  Przecież „młyn” już wtedy niszczał. Co Pan wtedy zrobił w tym temacie?
  A teraz się Pan budzi???
  Muzeum w Witkowie… jasne!
  Bo w Centrum Kultury to nie ma miejsca na wystawy muzealne, pokazy eksponatów???!!!
  Panie – ja wiem, że na emeryturze nudy…
  Ale nie próbuj Pan wydawać pieniędzy społecznych na swoje cele! (Bo jakiś cel Pan w tym „muzeum” ma – za dobrze Pana znam!!!)
  Pozdrawiam i proszę o publikację tego komentarza.
  „Młody duchem”

 4. Pan Mołodecki nieco popłynął. Oczywiście, że każdy by chciał mieć takie cacko w mieście. Niestety chyba nie ma pojęcia o jakie kwoty chodzi. Gmina utopiona przez Centrum Kultury nie ma pieniędzy na kolejną ryzykowną inwestycję. Kupno, remont, utrzymanie. I to remont pod nadzorem konserwatora zabytków! Kto miał z nim do czynienia wie, z czym to się wiąże.
  PS Młyn sprzedano GS w 1998 roku, więc za czasów kiedy to przewodniczącym Rady Miejskiej był… Bogusław Mołodecki. Jako to ironia. Sprzedał, a teraz skarży się na radnych, że zmienili użytkowanie wieczyste na własność, co i tak nic nie zmienia, bo GS mógł to już dawno sprzedać nie mając własności tylko użytkowanie. Poza tym sprzedając w 1998 roku trzeba było zastrzec, że właściciel musi dbać o młyn, żeby nie niszczał, chyba, że jest to zrobione i konserwator nie zadbał o swoje obowiązki…

 5. Oj Panie Mołodecki a dlaczego wcześniej nie było takiego pomysłu? Młyn stoi opustoszały wiele lat a dopiero teraz się Pan tym zainteresował? Trochę to dziwne…

 6. Witkowo dla mieszkancow

  Popieram….

 7. W WITKOWIE BRAK DOBRYCH GOSPODARZY – NISZCZEJĄCE ZABYTKOWE OBIEKTY PRZY TECHNIKUM TERAZ MŁYN A KIT WITKOWA POŻERA CORAZ WIĘKSZE KOSZTY I WYDAJE SIĘ ŻE KTOŚ ZA TO POWINIEN ODPOWIEDZIEĆ

 8. Mołodecki to bajkopisarz, oderwany od rzeczywistości. Jak był u władzy sprzedał młyn GS, a teraz udaje mądralę. Trochę pokory. Pomysł sam w sobie dobry, ale nierealny. Konserwator zabytków powinien interweniować, żeby GS doprowadził budynek do porządku!

 9. Bogus pewnie by sobie w starym mlynie zrobil siedzibe bractw kurkowego i jeszcze swoj gabinet. Moze Putin sie dołozy i ktos z KGB???

 10. Bogusław ale strzeliles teraz z pomysł jak Rydzyk w koperte. Za publiczne wszystko można zrobic bo to nic Ciebie nie kosztuje.

 11. Panie Bogusławie – Znaleźć a nie „znaleść” jak Pan to napisał na fb. Troche wstyd jak dla osoby pulicznej, przewodniczacego rady, który ma problem z interpunkcją i ortografią. Nie to co ja – internetowy anonimowy hejter;) Pomysł bardzo utopijny ale napisał Pan, że przywrócenie tego budynku do stanu używalności nie będzie drogie? 150m2 na każde piętro + konserwator zabytków + instalacje + stolarka okienna + dach to NIE JEST DUZY KOSZT????????. Niech Pan na ziemie zejdzie i szanuje pieniądze podatników. Utrzymanie i ogrzanie takiego obiektu w skali roku to kwoty z pewnością sześciocyfrowe wiec śmiem powiedzieć, ze zdecydowanie wiecej jest sensownych wydatków w tej gminie. Budynek jest przepiękny lecz obawiam się, że bez prywatnego inwestora nigdy nie zostanie wskrzeszony. Porównywanie Witkowa do Jarocina czy gmin u zachodnich sąsiadów trochę też jest nie na miejscu. Jest ogrom takich pięknych obiektów w kraju lecz najzwyczajniej w świecie ich działalność się bilansuje. Tutaj w Witkowie w wersji muzealnej jest to tylko obiekt dla wąskiego grona odbiorców, którzy odwiedzą go raz. Chyba, że Pan zakłada tabuny turystów podążających do Witkowa celem poznania historii naszej gminy.. Chciałbym ale wiemy jaka jest rzeczywistość. Prosze pamiętać, że prócz spraw typowo gminnych w Witkowie np społeczności sportowe mają problem z działalnością: Vitcovia, Witkowo Biega, MMA – dla nich ( czynnie działające ) brakuje pieniędzy w budżecie gminy a i pewnie Dom Kultury też by nie pogardził dofinansowaniem organizacji koncertów. Nie uważa Pan, że te problemy nie powinny być w pierwszej kolejności zamiast dokładania do budżetu ogromnej inwestycji oraz ogromnego comiesięcznego kosztu eksploatacji ( pracownicy, ochrona, media, przeglądy itp ) ?

  • Przepraszam za błąd. Niestety telefon też sam zmienia..A oczy już nie te.. A młyn nigdy nie był ogrzewany to jakieś 150 lat.. A okna są metalowe..i tak dalej i tak dalej…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.