Strona główna / Aktualności / Na co wydadzą gminne pieniądze?

Na co wydadzą gminne pieniądze?

Radni przyjęli budżet, na którym samorząd Witkowa będzie opierał się w bieżącym roku. Dochody zamkną się w kwocie 54 milionów złotych. Z kolei wydatki wyniosą 55 mln zł. Lokalne władze planują pokryć wynikającą różnicę w wysokości miliona złotych z tytułu zaciągniętego kredytu.

 Jak co roku najważniejszą kwestią gminnego budżetu będą zaplanowane inwestycje. Z najważniejszych – kontynuacji doczeka się budowa kanalizy w Ruchocinku, która pochłonie w tym roku 400 tys. zł. W kolejną część kanalizy wyposażona zostanie również Dębina. W tym przypadku zadanie opiewa na kwotę 100 tys. zł. Zwodociągowanych zostanie też kilka fragmentów innych witkowskich wsi – w tym Skorzęcin. Mieszkańcy będą mogli liczyć na dofinansowanie budowy przydomowych oczyszczalni ścieków. Na wspomniany program zaplanowano 45 tys. zł. Aż 300 tys. zł. wyniesie budowa chodników na terenie gminy. Za pół miliona złotych w ramach rekultywacji przebudowane zostaną drogi rolnicze. W planach jest również wykonanie dokumentacji na kładkę wjazdową dla pieszych przy bramie Ośrodka Wypoczynkowego w Skorzęcinie.

– Będziemy rozmawiać w tej sprawie z Lasami Państwowymi. Mam nadzieję, że dostaniemy zgodę do dysponowania tamtym terenem, co doprowadzi do budowy kładki. Konieczna będzie również zgoda Wód Polskich – informuje burmistrz Marian Gadziński.

Nowy blask zyska też kolejna kamienica w Witkowie – tym razem przy Parku Kościuszki. Inwestycja wyniesie 200 tys. zł. O 150 tys. mniej ma wynieść renowacja oświetlenia. Powiększy się także remiza strażacka, która zostanie wyposażona w kotłownię gazową. Na ten i przyszły roku zaplanowano również przebudowę budynku przy ulicy Gnieźnieńskiej (dawny sklep „Hubertus”). Za 2 lata ma mieścić się tam nowa siedziba Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, która będzie kosztować 1,6 mln zł. 130 tys. zł. otrzyma Zakład Gospodarki Komunalnej, który wykona modernizację stacji uzdatniania wody w Witkowie oraz renowację jednej ze studni. Idąc na przeciw ekologi i czystości powietrza, samorząd uruchamia program wymiany pieców mieszkańców Witkowa (szczegóły na ten temat opisywaliśmy w poprzednim numerze). Lokalni rowerzyści będą jeździć po kolejnej ścieżce rowerowej, która tym razem poprowadzi z Witkowa do Kołaczkowa. Miejsce zabaw otrzymają mieszkańcy osiedla bowiem przy ulicy Mickiewicza wyremontowany zostanie aktualnie opuszczony plac zabaw. W budżecie zaplanowano na ten cel 150 tys. zł. Podobnie jak w poprzednich latach, zarezerwowano także 100 tys. zł. na budżet obywatelski. W marcu znana będzie kwota tzw. wolnych środków, które pozwolą na realizacje dodatkowych inwestycji lub dofinansowanie już zaplanowanych.

Być może to cie zainteresuje:

Wyjątkowa historia 22-latki i wielbłąda. Będą szli przez Witkowo?

O Edmee Mommeta piszą media z całego świata. Wszystko za sprawą jej niezwykłego gestu. Francuska …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.