Strona główna / Aktualności / Nowa organizacja w Witkowie. Proboszcz wyjaśnia powody powstania

Nowa organizacja w Witkowie. Proboszcz wyjaśnia powody powstania

W Witkowie działa już największa na świecie katolicka organizacja świecka o charakterze charytatywnym. Jej inicjatorem został ksiądz kanonik Franciszek Jabłoński, który pierwszy raz z Rycerzami Kolumba zetknął się podczas wizyt w USA.

Zakon rozpoczął swoją działalność już 1882 roku za sprawą amerykańskiego duchownego – Michaela J. McGivneya. Nazwa organizacji upamiętnia osobę Krzysztofa Kolumba, a członkami mogą zostać jedynie mężczyźni będący praktykującymi katolikami. Wśród jej najważniejszych zasad są: miłosierdzie, patriotyzm, jedność oraz braterstwo. Obecnie na całym świecie Rycerze Kolumba liczą 1,9 miliona członków. W Polsce swoją działalność rozpoczęli w 2006 roku, a orędownikiem tego pomysłu był także papież Jan Paweł II. Od tego czasu zrzesza pół miliona Polaków.

– Byłem kilka razy w Stanach Zjednoczonych i to właśnie tam miałem przyjemność poznać ich misję. W pracy naukowej interesowałem się również ruchami działającymi w kościele, które skupiają się na rodzinie. Właśnie taką organizacją są Rycerze Kolumba. Wśród ich założeń jest m.in. organizacja życia duchowego w rodzinie oraz podjęcie inicjatyw parafialnych, a także prace fizyczne na rzecz danej wspólnoty parafialnej. Obiecałem sobie, że jeśli kiedyś zostanę proboszczem jakiejś parafii, to na pewno utworzę tam Rycerzy Kolumba. Nie bez powodu podczas swojej pierwszej homilii w Witkowie mówiłem o ojcostwie – podkreśla ksiądz profesor Franciszek Jabłoński.

Aktualnie witkowską grupę tworzy 11 mężczyzn. Ich oficjalne włączenie do Rycerzy Kolumba odbyło się pod koniec sierpnia podczas uroczystej Mszy świętej. Następnym etapem było ofiarowanie szarf symbolizujących przynależność do wspomnianej organizacji. Gośćmi specjalnymi wydarzenia byli Rycerze z Poznania, Radomia i Opatówka.

– Mam nadzieję, że w przyszłości uda nam się zebrać grupę tzw. Radę – 30 witkowskich Rycerzy Kolumba. To pozwoli im samodzielnie działać. Wszystko idzie w dobrym kierunku – dodaje ksiądz proboszcz.

Pierwsze spotkanie Rycerzy miało miejsce 2 września. Jednym z tematów było ojcostwo oraz odpowiedzialność mężczyzny w życiu rodzinnym. Na 2 października zaplanowano kolejne, podczas którego opracowany zostanie program ich działalności na najbliższy czas.

– Cały czas zapraszamy nowych chętnych do działalności w Rycerzach Kolumba. Swoje kandydatury można zgłaszać do mnie. Podczas pierwszego spotkania padł postulat, aby to także Rycerze zachęcali ludzi ze swojego otoczenia do włączenia się w ich struktury – podsumowuje ksiądz kanonik.

Jedną z pierwszych inicjatyw Rycerzy będą prace porządkowe wokół plebanii.

Być może to cie zainteresuje:

Witkowianin wystąpi u Arnolda Schwarzeneggera

Gdy trener kadry narodowej śledzi zawody kulturystyczne, których stawką jest akces do reprezentacji Polski, każdy …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.