Strona główna / Aktualności / Parafialna własność na sprzedaż?

Parafialna własność na sprzedaż?

Witkowska parafia już wkrótce może utracić część swoich nieruchomości. Ksiądz proboszcz Stanisław Goc wraz z Kurią Metropolitalną w Gnieźnie bierze pod uwagę sprzedaż domu jednorodzinnego.

Sprawa dotyczy m.in. tzw. Organistówki, którą w ostatnich latach zamieszkiwali pracownicy byłego technikum rolniczego i parafii. Wśród nich byli państwo Dylewscy, Mieczysław Kaźmierczak z żoną, Grzegorz Sip z rodziną oraz Teresa oraz Tadeusz Kandefer. Od ponad roku dom nie jest zamieszkały. Okazuje się, że wspomniana nieruchomość w przyszłości może zmienić status prawny. Inne – m.in. kioski i garaże posiadają właścicieli, którzy wydzierżawiają tamtejsze tereny od parafii. Do sprawy w korespondencji z naszym dziennikarzem odniósł się ksiądz Stanisław Goc.

– Parafia Św. Mikołaja jak każda instytucja posiada szereg spraw do uregulowania. To dotyczy również szeregu małych działek zabudowanych kioskami, garażami oraz domkiem jednorodzinnym tzw. Organistówką i jeszcze kolejnym pustostanem. Część z tych obiektów niszczeje i wymaga szybkiego zagospodarowania. O uregulowanie wystąpiła wcześniej Kuria Metropolitalna w Gnieźnie. Zostały podjęte wstępne prace geodezyjne mające na celu uregulowanie prawa własności. Wszystkie te sprawy non stop konsultowane i uzgadniane z organem naczelnym – jakim jest Wydział Ekonomiczny Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. Ostateczna wycena, sprzedaż i podział zysku również nastąpi za zgodą Kurii według pragmatyki Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Nasza – parafialna część zysku pochodząca z ewentualnej sprzedaży będzie przeznaczona na ciągle trwające remonty kościoła, licznych budynków parafialnych i obiektów cmentarnych, które prowadzimy od kilku lat. O stanie tych prac i kosztach jest sukcesywnie informowana Parafialna Rada Ekonomiczna – informuje proboszcz.

Do sprawy wrócimy.

Być może to cie zainteresuje:

Ile nagród dostał były zastępca burmistrza?

Maj, czerwiec, wrzesień i grudzień – to miesiące w jakich w 2018 roku Łukasz Scheffs …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.