Strona główna / Aktualności / Prymas ujawnił przypadki pedofilii w naszej archidiecezji

Prymas ujawnił przypadki pedofilii w naszej archidiecezji

W archidiecezji gnieźnieńskiej w latach 1990-2018 odnotowano pięć przypadków pedofilii, których sprawcą było czterech księży. Wszystkie przekazane zostały do Kongregacji Nauki Wiary i miały swój finał przed organami państwa. Przypomnijmy, że przed miesiącem podczas konferencji Episkopatu Polski poinformowano, że w Polsce od 1990 roku doszło do 382 przypadków wykorzystania małoletnich, w tym aż 198 poniżej 15. roku życia. Dane pochodziły z 74 zakonów oraz 41 diecezji.

„Chciałbym publicznie przeprosić wszystkie osoby wykorzystane seksualnie przez księży w naszej archidiecezji. Na dzień dzisiejszy mam wiedzę o pięciu takich osobach. Wszystkie zostały przyjęte i wysłuchane, a tym, które tego potrzebowały, udzielona została pomoc materialna. Każdą z tych osób, niezależnie od tego, czy doświadczyła tej ogromnej krzywdy dawno temu, czy w nieodległej przeszłości, jeszcze raz serdecznie przepraszam. Te straszne krzywdy rodzą w nas wszystkich, we mnie jako pierwszym, ból i wstyd (…). Dziękuję wszystkim, którzy mieli odwagę i siłę, aby ujawnić to przerażające przestępstwo i jednoczenie proszę, aby ci, którzy nadal żyją z traumą wykorzystania pamiętali, że zawsze zostaną wysłuchani i przyjęci, a zło będzie napiętnowane i ukarane” – zaznaczył abp Polak.

Prymas Polski abp Wojciech Polak zatwierdził także „Wytyczne dotyczące ochrony dzieci i młodzieży w archidiecezji gnieźnieńskiej”. Dokument wejdzie w życie 1 lipca i przeznaczony jest do stosowania we wszystkich parafiach, wspólnotach, przedsięwzięciach i dziełach podejmowanych w archidiecezji gnieźnieńskiej, a obowiązywać będzie zarówno księży i osoby konsekrowane, jak również wszystkich świeckich prowadzących jakąkolwiek działalność wśród dzieci i młodzieży. Wytyczne zobowiązują wszystkie osoby pracujące z małoletnimi do budowania relacji, a zwłaszcza kontaktu fizycznego, zgodnie z normami prawa i chrześcijańskiej moralności, tak, aby nigdy nie przekraczać bezpiecznych granic i nie naruszać fizycznej, psychicznej, a zwłaszcza seksualnej intymności drugiej osoby. Metropolita gnieźnieński poinformował również, że wspomniane deklaracje, do których podpisania zobowiązani będą duchowni i świeccy pracujący z dziećmi, w przypadku księży, przechowywane będą w kurii, w przypadku pracowników świeckich w miejscach ich zatrudnienia i parafiach.

Być może to cie zainteresuje:

Ile nagród dostał były zastępca burmistrza?

Maj, czerwiec, wrzesień i grudzień – to miesiące w jakich w 2018 roku Łukasz Scheffs …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.