Strona główna / Aktualności / Rewolucja na działkach. Co zyskają ich użytkownicy?

Rewolucja na działkach. Co zyskają ich użytkownicy?

Od dwóch tygodni na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Lotnictwa Polskiego w Witkowie trwają prace związane z elektryfikacją jednej z największych pod względem ilości działek ROD w Wielkopolsce. Użytkownicy ogródków działkowych przez 40 lat funkcjonowali bez prądu, ale niebawem się to zmieni.

Przypomnijmy, że 691 członków Polskiego Związku Działkowców wraz z rodzinami z 420 działek znajdujących się na terenie 18 ha będzie miało prąd. Oczywiście jeśli podłączą się do skrzynki podlicznikowej, na co działkowiec będzie mógł zdecydować się w każdej chwili. Koszty inwestycji zostaną pokryte ze składek działkowców, którzy od momentu przyjęcia w 2018 roku przez Walne Zebranie uchwały inwestycyjnej, przez pięć lat mają płacić 100 złotych rocznie. Prąd miał pojawić się wcześniej, ale ze względów formalnych, energetyka przesunęła termin wykonania przyłączy na 31 lipca. Jak informuje prezes Stanisław Migoń, realny termin pojawienia się energii elektrycznej na terenie działek to dzień 2 września. Wszystko to ma mieć uroczysty charakter, bo będzie miało miejsce w święto działkowca, gdzie jak wiadomo zgromadzi się wielu użytkowników działek. Aktualnie trwają prace ziemne. W alejkach z pomocą koparki wykonywany jest wykop w którym układany jest kabel. Postawiono także pierwsze skrzynki. Do każdej z nich będzie mogło podłączyć się czterech  najbliższych działkowców. Niektórzy działkowcy już teraz wykonują wykopy i układają kabel na terenie swojej działki.

W pierwszym etapie prac mamy w planie ułożenie 2 km kabla i ustawienie 20  kompletnych skrzynek podlicznikowych dla 80 działkowców. Oczywiście potem trzeba będzie zakupić prąd, który mam nadzieję, popłynie już 2 września. Gdyby wszyscy wpłacili od razu 500 złotych prace ruszyłyby z kopyta. Na razie jednak musimy uzbroić się w cierpliwość. Pod koniec czerwca będziemy wiedzieli na czym stoimy. Ale już teraz sądzę, że niebawem położymy kabel na całości ROD. Liczymy także na dotacje. Środki zewnętrzne na pewno przyśpieszyłyby prace. Każdy działkowiec otrzymał regulamin odnośnie warunków przyłączenia. Kto nie zdecyduje się teraz, będzie mógł to zrobić, kiedy zechce – powiedział prezes ROD im. Lotnictwa Polskiego w Witkowie, Stanisław Migoń.

Być może to cie zainteresuje:

Uroczystość patriotyczna w Mielżynie: „Rozstrzelani Powstańcy – Ochotnicy 1939 r.”- fotorelacja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.