Strona główna / Aktualności / Sprawa świniarni: Ekolodzy piszą do władz

Sprawa świniarni: Ekolodzy piszą do władz

Grono przeciwników budowy świniarni w Dębinie powiększyło się o kolejną organizację. Stanowisko w sprawie inwestycji przedstawił również Polski Klub Ekologiczny Okręg Wielkopolski Koło w Gnieźnie.

Gnieźnieńscy ekolodzy zainteresowali się budzącym wiele emocji tematem po otrzymaniu sygnału od przeciwników budowy chlewni. PKE nie ma wątpliwości, że planowana inwestycja wpłynie negatywnie na lokalną społeczność oraz środowisko. W piśmie skierowanym do burmistrza Mariana Gadzińskiego, prezes Grażyna Bernaciak przywołuje przykłady tego typu działalności, które emitują nie tylko hałas, ale przede wszystkim odory o zasięgu nawet kilkuset metrów.

– Przemysłowa hodowla zwierząt nie jest obojętna dla jakości i warunków życia ludzi mieszkających w ich sąsiedztwie. Głównym problemem są uciążliwe odory nie tylko podczas przebywania zwierząt w budynkach, ale również podczas ich transportu oraz zagospodarowania odpadów (przetrzymywaniu, a później wywóz gnojowicy na pola). Takie działanie może powodować zanieczyszczenie wód powierzchniowych i gruntowych. Należy także pamiętać, że duża koncentracja odchodów zwierzęcych stanowi zagrożenie mikrobiologiczne (…). Tuczarnia do chowu 1996 sztuk trzody będzie wymagała oprócz dużych budynków inwentarskich odpowiednio dużych zbiorników do przetrzymywania odchodów oraz ich zagospodarowanie na znacznym obszarze ziemi, co wpłynie bezpośrednio na pogorszenie stanu środowiska – informuje Polski Klub Ekologiczny w Gnieźnie.

Przeprowadzona przez zespół badaczy ocena epidemiologiczna na terenie wsi w gminie Dopiewo wykazała bezpośredni związek lokalizacji dużej fermy z dolegliwościami zdrowotnymi – bólem głowy, kaszlem, łzawieniem oczu. Zdaniem autorów pisma przemysłowa hodowla zwierząt oznacza niepotrzebne obciążenie środowiska emisją gazów cieplarnianych mających bezpośredni wpływ na zmiany klimatyczne ziemi oraz znaczącymi ładunkami azotu i fosforu, co w rezultacie wpływa na zanieczyszczenie środowiska wodnego i gleby.

– Dodatkowy czynnikiem pogarszającym warunki środowiska jest znacznie większy ruch pojazdów obsługujących hodowlę, co zwiększy emisję zanieczyszczeń, hałas w otoczeniu i utrudni ruch kołowy na drogach w tym rejonie – czytamy w piśmie ekologów.

Ich zdaniem ewentualne powstanie świniarni może wpłynąć negatywnie na walory turystyczne, którymi dysponuje gmina Witkowo.

– Dlatego o czystość powietrza i całego środowiska należy dbać szczególnie, a różnorodność i unikatowość tego środowiska powinna być kluczowym elementem budującym atrakcyjność turystyczną gminy Witkowo – dodają.

Jednocześnie PKE wyraził zdecydowanie negatywne stanowisko i wniósł w piśmie do burmistrza o niewyrażenie pozwolenia na budowę tuczarni.

Być może to cie zainteresuje:

Witkowianin wystąpi u Arnolda Schwarzeneggera

Gdy trener kadry narodowej śledzi zawody kulturystyczne, których stawką jest akces do reprezentacji Polski, każdy …

8 komentarzy

 1. Knur z lochą

  Wieś jest wsią i świnie na wsi mogą sobie mieszkać 🙂 wynocha mieszczuchy. Dajcie nam się tuczyć a sami jedzcie do McDonalda

 2. Chrum, chrum.

  Kwi, kwi,kwi!!

 3. Widział wogole ktoś jak wygląda wieś Dębina? Nie ma tam gospodarstw rolnych z tego co pamiętam jest jeszcze jeden stary rolnik i to wszystko, i to ma być wieś? Wszystko po cichu było załatwiane a komentowanie że „ciekawe co ludzie jedzą” jest nie na miejscu bo mięso że świni wcale takie tanie i zdrowe. I trzeba pamiętać że te świnki nie trafia na nasz polski stół tylko pojadą za granicę!

  • I znowu wypowiada się osoba która nie ma pojęcia o inwestycji i o programie w którym inwestor bierze udział, zapoznaj się lepiej z programem i inwestycją i dopiero komentuj bo to co piszesz jest żałosne.

  • Gość ty się zastanów co ty piszesz bo raczej mało wiesz na ten temat co i gdzie trafi

 4. Hej Gościu
  Jak mi wiadomo to Dębina nie jest miastem tylko wsią a ten twój komentarz jest żałosny 🙂 🙂 🙂

 5. Mieszkaniec witkowa

  Nie wiem co masz na myśli stary rolnik
  To raczej wasze komentarze są nie na miejscu
  A miejsce świniarni jest na wsi koniec kropka.
  To wy przyszliście na wieś a nie odwrotnie

 6. Mądre słowa taka jest prawda. A tak na prawdę to burmistrz sam nie wie c o robi sam sobie problemy robi moim zdaniem bo wieś jest od tego by się rozwijać a co nie którzy wybrali PIS PO To by mieć 500+ nie myśląc o całej reszcie żenada jak te wypowiedzi mieszkańców Dębiny. Ludzie w jakim świecie wy żyjecie. A te wypowiedzi że wzięliście kredyt żeby się wybudować są żenujące nikt wam nie kazał i tak na prawdę do tego nie zmuazal

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.