Strona główna / Aktualności / Witkowianie spłacają długi. Skąd biorą pieniądze?

Witkowianie spłacają długi. Skąd biorą pieniądze?

Znacznej poprawie uległa sytuacja dłużników mieszkań komunalnych administrowanych przez Zakład Gospodarki Komunalnej w Witkowie. Prawdopodobną przyczynę malejących długów zdradził kierownik Tomasz Nowak.

Aktualnie samorząd Witkowa dysponuje 134 mieszkaniami komunalnymi (72 w mieście, 62 na wsiach). Z roku na rok liczba ta spada ze względu na fakt, iż część lokatorów decyduje się na ich kupno. 120 mieszkań ma status komunalnych, a 14 socjalnych (różnice w standardzie i czynszu). Obecnie 6 mieszkań stoi pustych, czekając na nowych lokatorów (3 w mieście i 3 na wsi). Ciekawostką jest fakt, iż jeszcze 3-4 lata temu zadłużenie lokatorów tego typu mieszkań wobec ZGK Witkowo oraz władz Witkowa oscylowało w granicach 170-180 tys. zł. Co więcej – kwota ta jest generowana tylko przez 5 rodzin. Na dzień dzisiejszy długi zmalały i to aż o połowę wspomnianej kwoty. Skąd taka zmiana? Prawdopodobną przyczynę takiego stanu rzeczy zdradził szef witkowskiej komunalki.

– Chciałbym przypisać tę poprawę nam jako Zakładowi, pokazując jak dobrze działamy, ale nie jest to prawda. Postępowania komornicze nie zawsze kończą się dla nas sukcesem. Sądzę, że spłata zadłużenia przez rodziny, a co za tym idzie zmniejszenie długu, to zasługa programu 500+. Być może w pierwszej kolejności osoby, które otrzymują te świadczenia, przeznaczyły pieniądze na inne cele, aby teraz myśleć na przykład o zaległościach finansowych. Trzy z pięciu zadłużonych rodzin każdego miesiąca spłaca kolejne tysiąc złotych – podkreśla Tomasz Nowak.

Tylko w minionym roku MGOPS Witkowo wypłacił mieszkańcom gminy z tytułu świadczenia 500+ aż 9 mln 300 tys. zł.

Być może to cie zainteresuje:

Ile nagród dostał były zastępca burmistrza?

Maj, czerwiec, wrzesień i grudzień – to miesiące w jakich w 2018 roku Łukasz Scheffs …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.