Strona główna / Bez kategorii / Radny szczerze o zakupach straży

Radny szczerze o zakupach straży

Rewolucja – tak jednym słowem można określić pomysł, który już wkrótce może zostać wdrożony w funkcjonowanie straży działających na terenie gminy Witkowo. Dzięki temu poprawie mają ulec podział i wydatkowanie pieniędzy.

Od października minionego roku funkcję komendanta gminnego piastuje Mariusz Janowicz. Strażak OSP Wiekowo oraz PSP Gniezno zastąpił Tomasza Kulińskiego, który złożył rezygnację. Niewykluczone, że w ciągu najbliższych miesięcy rola komendanta zyska na znaczeniu. To właśnie on może mieć decydujące zdanie w temacie zakupów dokonywanych przez poszczególne straże z terenu gminy Witkowo.

– Planujemy kupić na potrzeby OSP Wiekowo mundury w kolorze piaskowym. Koszt takiego zakupu to 2 tysiące złotych. Nabyłem jedną sztukę w celu przetestowania. Zdaje egzamin, jest to dobry sprzęt. Chciałbym, aby takim ubiorem dysponowały również jednostki ze Skorzęcina, Mielżyna i właśnie Wiekowa. Tego typu mundury, ale z wyższej półki ma OSP Witkowo. W końcu niczym nie różnimy się od druhów z Witkowa. Ten temat został zaniedbany. Myślę, że przez moją osobę jako komendanta gminnego przy współpracy z władzami samorządowymi, zatrzemy te różnice – chociażby w umundurowaniu strażaków. Nie mówię, żeby zrobić to w rok, ale warto rozłożyć to na pewien okres czasu, aby systematycznie uzupełniać tego typu wyposażenie – informuje Mariusz Janowicz, komendant Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Na sierpniowej komisji gospodarki rolnej, ochrony środowiska i porządku publicznego ponownie wrócił temat finansowania gminnych jednostek. Już od początku roku w samorządzie mówi się, aby każda jednostka miała wydzieloną określoną pulę pieniędzy (w zależności od wielkości OSP i potrzeb). Tego typu system zdaje egzamin na wsiach w formie funduszu sołeckiego.

– Będę przekonywał radnych i władze Witkowa, aby zmienić system i zasady finansowania ochotniczych straży pożarnych na terenie gminy Witkowo. Nie wszystkie zakupy są przemyślane i dobre. O tym czy dany zakup jest zasadny czy nie, powinien decydować komendant gminny, czyli Mariusz Janowicz, który ma wiedzę i chęci do zmian. Do tej pory witkowscy komendanci znali się na rzeczy, ale nie było zmian w tym temacie. Nie może być tak, że dana jednostka chce coś kupić, a w Urzędzie dowiaduje się, że nie ma na to funduszy  – podkreśla radny Paweł Szymański, strażak PSP Gniezno oraz druh OSP Witkowo.

Na wniosek radnego Szymańskiego, gminni urzędnicy mają przygotować wykaz zakupów, które przez ostatnie 3 lata poczyniły wszystkie straże pożarne z gminy Witkowo.

Być może to cie zainteresuje:

Witkowianin wystąpi u Arnolda Schwarzeneggera

Gdy trener kadry narodowej śledzi zawody kulturystyczne, których stawką jest akces do reprezentacji Polski, każdy …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.