Okres żniw to okres wzmożonej i intensywnej pracy rolników. Najczęściej do wypadków podczas żniw dochodzi przy obsłudze maszyn i urządzeń rolniczych, w tym kombajnów, pras, przyczep transportowych oraz przenośników transportowych do ziarna takich jak różnego rodzaju żmijki i dmuchawy. Pracą żniwnym towarzyszy często pośpiech, który jest jedną z głównych przyczyn tych wypadków.
Na terenie powiatu gnieźnieńskiego w I półroczu 2021 roku odnotowano 42 wypadki, w tym 1 śmiertelny, co w porównaniu do I półrocza 2020 roku daje wzrost o 10 zgłoszeń, gdzie w I półroczu 2020 zgłoszono 32 wypadki przy pracy rolniczej, w tym 2 wypadki śmiertelne. Najczęściej do wypadków na terenie powiatu gnieźnieńskiego dochodziło w tym roku na terenie gmin: Kłecko, Gniezno, Trzemeszno i Niechanowo. Odnotowano w Wielkopolsce jednak spadek liczby wypadków śmiertelnych z 7 w I półroczu 2020 do 6 w okresie I półrocza 2021.
Dodatkowo do wypadków dochodzi też na skutek brawury rolników, lekceważenia przepisów BHP w rolnictwie oraz często złego stanu maszyn i urządzeń rolniczych, przy których brakuje osłon zabezpieczających elementy ruchome. W celu zmniejszenia liczby wypadków w okresie żniw OR KRUS w Poznaniu zgodnie z artykułem 63 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników z 20.12.1990r. ( Dz.U. z 2021r. poz.266) organizuje szkolenia rolników z zasad bhp. Razem z Państwową Inspekcją Pracy i Policją wizytuje maszyny podczas prac na polach oraz poruszające się na drogach publicznych. Na stoiskach zorganizowanych na imprezach rolniczych, takich jak targi rolnicze czy dożynki poprzez plakaty, rozmowy i broszury promowane są bezpieczne maszyny, którym KRUS przyznał „Znak Bezpieczeństwa KRUS” lub wyróżnił je na targach jako „Wyrób zwiększający Bezpieczeństwa Pracy w Rolnictwie”. Dla zwiększania świadomości rolników na temat bezpieczeństwa pracy rolniczej organizowane są też różnego rodzaju konkursy i quizy o tej tematyce. W tym, Ogólnokrajowy Konkurs na Bezpieczne Gospodarstwo Rolne (XVIII edycji) oraz organizowanych podczas szkoleń i spotkań z rolnikami. Idea bezpiecznej pracy realizowana jest też wśród dzieci ze szkół wiejskich i młodzieży ze szkół rolniczych poprzez organizowanych dla nich pogadanek, szkoleń i konkursów, w tym: Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi” (XI edycji) oraz Konkurs na rymowankę dla dzieci o bezpieczeństwie w gospodarstwie rolnym (II edycje). Dodatkowo podczas każdego spotkania z rolnikami oraz przy okazji publikacji, audycji i reportaży KRUS promuje zasady bezpiecznej pracy w rolnictwie.