Nie ustaje wsparcie dla obywateli Ukrainy, którzy masowo uciekają ze swoich domów. W Witkowie obok osób prywatnych, pomocną dłoń wyciągają lokalne instytucje. Kolejki w magistracie oraz przed siedzibą MGOPS to efekt starań obywateli Ukrainy o nadanie numeru pesel oraz uzyskanie pomocy. Według wciąż zmieniających się statystyk, na terenie gminy Witkowo przebywa obecnie ponad 200 uchodźców. Większość z nich uzyskało schronienie w Ośrodku Wypoczynkowym w Skorzęcinie oraz Stanicy w Gaju.
Kolejki w magistracie oraz przed siedzibą MGOPS to efekt starań obywateli Ukrainy o nadanie numeru pesel oraz uzyskanie pomocy. Według wciąż zmieniających się statystyk, na terenie gminy Witkowo przebywa obecnie ponad 200 uchodźców. Większość z nich uzyskało schronienie w Ośrodku Wypoczynkowym w Skorzęcinie oraz Stanicy w Gaju.
– Wsparcie finansowe, na które mogą liczyć ukraińscy obywatele to przede wszystkim jednorazowe świadczenie w wysokości 300 zł na osobę przeznaczone szczególności na opłacenie najpilniejszych wydatków związanych z zakwaterowaniem, higieną osobistą lub zakupem dodatkowej żywności. Ponadto obywatele ukraińscy będący w trudnej sytuacji finansowej mogą liczyć na doraźnie wsparcie w ramach świadczeń rodzinnych oraz pomocy społecznej – informuje Wojciech Mól, kierownik MGOPS Witkowo.
Wsparcie kierowanie jest także dla dzieci obywateli Ukrainy uczęszczający do witkowskich placówek oświatowych, którzy otrzymują bezpłatne obiady. Szkoły zapewniają im również opiekę psychologiczną.
– Dzięki podjęciu współpracy z psychologiem znającym język ukraiński osoby przebywające w naszej gminie mogą liczyć również wsparcie w tak trudnym dla siebie położeniu. Osoba świadcząca dla Ukraińców wsparcie psychologiczne oferuje również pomoc w przypadku pojawienia się problemów w komunikacji, w tym podczas załatwiania przez nich spraw urzędowych – dodaje kierownik Mól.
Uzyskanie jednorazowego świadczenia pieniężnego w wysokości 300 złotych poprzedza złożenie wymaganego wniosku. Obywatele Ukrainy składający taki dokument powinni posiadać przy sobie: nadany numer pesel (własny oraz osób małoletnich będących pod opieką osoby składającej wniosek), dokument stanowiący podstawę przekroczenia granicy (własny oraz osób małoletnich będących pod opieką osoby składającej wniosek), dokładny adres pobytu (ulica, numer posesji/budynku, numer mieszkania) oraz numer rachunku bankowego. Wnioski przyjmowane są w siedzibie MGOPS od poniedziałku do piątku od 8:00 do 14:00. Wzory są do pobrania ze strony www.opswitkowo.pl.