W 101. rocznicę Powstania Wielkopolskiego w Inowrocławiu znów pojawiła się Kompania Witkowska. Historyczną kompanię w strojach rekonstrukcyjnych wystawili mieszkańcy gminy Witkowo. Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się na dworcu kolejowym przy tablicy poświęconej Kompanii Witkowskiej i Powstańcom Wielkopolskim.
– W historię Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 wpisany jest udział Kompanii Witkowskiej, która w historycznym rajdzie na Kujawy pod dowództwem ppor. Pawła Cymsa, obok innych powstańców, toczyła bohaterski bój o Inowrocław. W ubiegłym roku w 100. rocznicę tego wydarzenia odsłoniliśmy wspólnym naszym wysiłkiem tablicę upamiętniającą bohaterów witkowskiej ziemi na budynku dworca kolejowego w Inowrocławiu – powiedziała Gabriela Szeszycka, jedna z organizatorów uroczystości, obok Koła Gospodyń Wiejskich z Mielżyna.
Wzorem lat ubiegłych, 5 stycznia br. w niedzielę, witkowianie przybyli – szlakiem swojej Kompanii do Inowrocławia. Uroczystość na dworcu PKP odbyła się przy pełnej, wg ceremoniału wojskowego, Wojskowej Asyście Honorowej Garnizonu Inowrocław z obecnością Dowódców wszystkich JW. Garnizonu, Vice Prezydenta Miasta, Sekretarza Miasta Inowrocław i Przewodniczącej Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
– Jesteśmy wdzięczni Dowódcy Garnizonu i władzom miasta Inowrocławia za tak honorowe, wysokiej rangi, przyjęcie i uznanie dla Bohaterów Powstania Wielkopolskiego, którzy przynieśli – z daniną krwi i życia – wolność dla Inowrocławia – powiedział Grzegorz Musidlak koordynator i Kurator Uroczystości.
Historyczną Kompanię Witkowską w strojach rekonstrukcyjnych wystawili mieszkańcy miasta i gminy Witkowo, obecne były poczty sztandarowe Kompanii Witkowskiej i Kurkowego Bractwa Strzeleckiego z Witkowa, również Harcerze ZHR Bydgoszcz i Inowrocław.
Bardzo ważnym punktem corocznej obecności witkowian w Inowrocławiu w tym czasie, jest zawsze próba odwzorowania historycznej fotografii Kompanii Witkowskiej w autentycznym miejscu przed ówczesnym budynkiem Teatru Miejskiego. Jest to już trzecia fotografia rekonstrukcyjna.
–Tak się składa, że historyczna pamięć o Kompanii Witkowskiej zbiega się w tym roku ze 110. rocznicą urodzin kapłana męczennika za wiarę Ks. Kazimierza Skowrona. Dlatego nasz wyjazd do Inowrocławia rozpoczęliśmy od ofiary mszy św. w Jego intencji w kościele w Ostrowitem Prymasowskim, gdzie w ubiegłym roku odsłonięta została tablica pamiątkowa ku czci księdza Kazia, jak go nazywano w rodzinie Skowronów – powiedział Grzegorz Musidlak.
– Taka uroczystość historyczno-rekonstrukcyjna, nie mogłaby zostać zorganizowana bez pomocy ludzi dobrej woli, dlatego mam zaszczyt i honor podziękować za udział i pomoc wszystkim uczestnikom, pomocnym sercom i dłoniom, a w szczególności Rodzinie Skowronów z Witkowa, Marzenie i Jarkowi Szczepańskim z Ruchocinka, oraz Grzegorzowi Musidlakowi – powiedziała Gabriela Szeszycka, główny, obok KGW Mielżyn, organizator uroczystości.