Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Dezyderego Chłapowskiego będzie działał dalej – to jedna z najważniejszych informacji, która blisko miesiąc temu obiegła lokalną oświatę. W rozmowie z naszym dziennikarzem do ostatnich wydarzeń odniosła się dyrektor Anna Malendowicz-Koteras.
Ogłoszona ponad 3 tygodnie temu decyzja dotycząca kontynuacji działalność ZSP Witkowo stała się faktem. Dała Państwu przede wszystkim spokój w wypełnianiu obowiązków.
Dzięki ostatnim decyzjom i wsparciu władz oraz radnych Witkowa jesteśmy w dobrej kondycji i ścisłej współpracy. To dla nas jeszcze większa motywacja i radość, że tak wielu ludziom leży na sercu los naszej wieloletniej placówki.
Oprócz uratowania ZSP kolejną ważną informacją była rezygnacja z liceum, które przynajmniej na razie nie znajdzie się w ofercie szkoły.
Rezygnując z Liceum Ogólnokształcącego mundurowego rozważamy, aby Technikum Informatyczne i Technikum Logistyczne było umundurowane ze względu na bliskie sąsiedztwo i zapotrzebowanie w JW Powidz. W naszej ofercie znajdują się też: Technikum Ekonomiczne i Technikum żywienia i usług gastronomicznych. Nasi absolwenci, zdobywając tytuł technika nie trafiają do grupy bezrobotnych, lecz bez problemu znajdują pracę, za którą otrzymują przyzwoite zarobki. Praca ta jest w stale rozwijających się branżach. Wybór technikum to świetna decyzja, ponieważ młodzież nie musi się obawiać, że zapisując się do klasy o tych profilach, będzie uczyła się wymierającego zawodu.
Rezygnacja z liceum oznacza większy nacisk na kształcenie zawodowe?
Nasza oferta jest szeroka w szkolnictwo zawodowe, zarówno technika (4 zawody), jak szkołę branżową. Szkoła Branżowa I stopnia wielozawodowa cieszy się dużym zainteresowaniem, ponieważ nie każdy uczeń chce pójść do szkoły średniej, a potem studiować. Wybór szkoły branżowej sprawia, że po jej ukończeniu uczniowie mają fach w ręku, a fachowcy obecnie są bardzo potrzebni, nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Dzięki temu można absolwenci mogą sporo zarobić. Niejednokrotnie znacznie więcej niż po studiach. Ponadto wraz z reformą oświaty w szkole branżowej nacisk kładziony jest na praktykę, czyli zdobywanie realnych umiejętności, co przygotowuje młodych ludzi do wymagań rynku pracy i ułatwia znalezienie pierwszej pracy. Wbrew pozorom szkoła branżowa jest też pierwszym krokiem w dalszym rozwoju, a to za sprawą tego, że wraz z jej ukończeniem i zdobyciem praktyki można pójść na egzamin czeladniczy i założyć własną firmę.
Podczas spotkania nauczycieli oraz dyrekcji z władzami powiatu gnieźnieńskiego oraz gminy Witkowo jednym z argumentem potwierdzającym fakt, że dalsze istnienie Waszej szkoły ma sens, były wyniki egzaminów. Niewiele różnią się one od tych w bardziej popularnych, czy prestiżowych szkołach.
Zgadza się. Nie odbiegamy poziomem od innych szkół. Wyniki egzaminów zewnętrznych są podobne to tych osiąganych w tego typu placówkach na terenie powiatu gnieźnieńskiego. Zdawalność egzaminów zawodowych u naszych uczniów wynosi od 79- 100 %. Z kolei maturę w technikum zdało w ubiegłym roku 73 %. Nie możemy zapominać także o tworzeniu nowoczesnej bazy materialnej szkoły. W ostatnim okresie kontynuowaliśmy prace remontowe, doposażenie pracowni w pomoce dydaktyczne oraz doskonalenie estetyki otoczenia. Stale zabiegamy o pozyskanie doposażenia z zewnątrz (projekt ,,Czas zawodowców. Politechnika Poznańska”,szkolnictwo zawodowe w powiecie gnieźnieńskim, wyposażenie pracowni uzyskane od PWSZ), Podstawą przyjętych wyżej rozwiązań było założenie, iż warunki materialne stanowią podstawę postrzegania szkoły w kwestii pierwszych odniesionych o niej wrażeń i opinii. O specyfice i atmosferze szkoły decydują przede wszystkim wystrój wnętrz oraz dbałość o jej stan. Jest to również uwarunkowane dostosowaniem do wymogów egzaminacyjnych. Doposażamy pracownie w sprzęt multimedialny i książki, aby zwiększyć komfort pracy: 3 tablice interaktywne ,17 tabletów, komputer stacjonarny w każdej pracowni, 3 nowe drukarki, kserokopiarka, 200 pozycji książkowych do biblioteki, wyposażenie pierwszej pracowni komputerowej oraz sprzęt do pracowni gastronomicznej z projektów. Obecnie zabiegamy o doposażenie kolejnej pracowni komputerowej.
Jesteście przykładem na to, że istnienie małych jednostek oświatowych, jak ZSP w Witkowie, jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania społeczności lokalnej?
Tak, w ten sposób pobudzamy aktywność społeczną. W społeczności witkowskiej szkoła niewątpliwie stanowi podstawowy element integrujący, a także przyczynia się do wyzwalania istotnych inicjatyw mogących stanowić o rozwoju danej miejscowości. Dzięki zaangażowaniu wielu sponsorów z terenu Witkowa oraz wsparciu władz miejskich udało się zakupić przenośny defibrylator PHILIPS. Inicjatywa przedsięwzięcia wyszła od nauczyciela wychowania fizycznego i edukacji dla bezpieczeństwa, który zapoczątkował akcję zakupu sprzętu ratującego życie. Często opieramy się na dobrej współpracy z mieszkańcami i absolwentami szkoły pozyskując ich wsparcie w różnym zakresie, za co jesteśmy bardzo wdzięczni.