Dyrektor Parafialnego Oddziału Caritas oraz przedstawiciel Parafialnej Rady Ekonomicznej zwrócili się do lokalnych władz z zapytaniem, czy akcja wydawania żywności dla potrzebujących będzie mogła tymczasowo odbywać się w pomieszczeniu należącym do samorządu. Wszystko to z uwagi na planowany remont Domu Katolickiego pw. św. Wojciecha, w którym dotychczas organizowano tę akcję
Główną i naczelną ideą programu autorstwa Caritas jest wsparcie najbardziej potrzebujących osób i rodzin. Inicjatywa polega na nieodpłatnej pomocy żywnościowej. Z tego typu wsparcia od lat korzystają także mieszkańcy miasta i okolicznych miejscowości. Rozdawanie pierwszych darów z Caritas odbywało się przy udziale samorządu Witkowa we współpracy z parafią i gminą Strzałkowo. Polegało ono na odbiorze żywności bezpośrednio ze Strzałkowa, przy finansowym wsparciu witkowskiego magistratu. Kolejnym etapem było powołanie parafialnego oddziału Caritas w 2018 roku, który włączył się w pomoc żywnościową dla najbardziej potrzebujących Witkowian. Wydawanie żywności odbywało się w Domu Katolickim pw. św. Wojciecha przy ulicy Stary Rynek. W obliczu planowanego remontu tego miejsca, parafialny oddział Caritas rozpoczął poszukiwania lokalizacji zastępczej. W lutym pisemny wniosek dyrektora Parafialnego Oddziału Caritas oraz przedstawiciela Parafialnej Rady Ekonomicznej spotkał się z odmową.
– Niestety w chwili obecnej nie dysponujemy takim pomieszczeniem, które mogłoby zostać wydzierżawione w tym celu. Nadmieniam również, że istnieje sprawdzone i skuteczne rozwiązanie odbioru żywności przez potrzebujących mieszkańców – w miejscowościach Strzałkowo lub Gniezno – za pośrednictwem MGOPS w Witkowie. Rozwiązanie to wskazaliśmy tym bardziej, że taka forma współpracy była już wcześniej z powodzeniem praktykowana – pomiędzy Oddziałem Caritas Strzałkowo, Gminą Strzałkowo a samorządem Gminy i Miasta Witkowo – informuje Marek Wiatrowski, zastępca burmistrza.
Decyzja władz na czele z burmistrzem spotkała się ze zrozumieniem ze strony parafii, która nie określiła jeszcze dokładnej daty modernizacji ,,wojciechowego domu”.
– Rozumiemy tę sytuację oraz to, że wymogi związane z pandemią są na pierwszym miejscu. Po drugie termin remontu Domu Katolickiego jest jeszcze nieznany, stąd Caritas parafialny będzie wydawał tę żywność jak dotychczas. Pragnę zaznaczyć, że w pomoc w rozprowadzaniu żywności włączyli się ochoczo Rycerze Kolumba. Caritas parafialna wyraziła chęć pomocy organizowanej przez Caritas diecezjalną akcji „Pomoc Żywnościowa 2020 dla seniorów, którzy nie kwalifikują się do programu, paczki żywnościowe z okazji świąt Wielkiej Nocy” – podsumowuje Dariusz Pustelnik, koordynator ds. mediów w parafii pw. św. Mikołaja oraz członek Parafialnej Rady Ekonomicznej.
W całej Polsce od grudnia 2019 do września 2020 do 278 tysięcy potrzebujących trafiło łącznie 13 814,788 ton artykułów spożywczych o wartości 62 836 620,41 zł.
Hubert Lisiak
Z tekstu: „Decyzja władz na czele z burmistrzem spotkała się ze zrozumieniem ze strony parafii, która nie określiła jeszcze dokładnej daty modernizacji ,,wojciechowego domu”.” Nasuwa się pytanie: TO PO CO PYTALI? Skoro: 1. Uznali odpowiedź (niekorzystną) za zasadną. 2. Nie wiedzą kiedy będzie modernizacja domu wojciechowego. CZYŻBY KOLEJNY ZGRZYT NA LINII PARAFIA-GMINA? Kto te zgrzyty kreuje?