Kilka dni temu miała miejsce ważna dla historii polskiej transplantologii rocznica. Operację pierwszego w Polsce rodzinnego i udanego przeszczepu nerki przeprowadził przed 55 laty, w nocy z 30 na 31 marca 1966 roku urodzony w Witkowie – profesor Wiktor Bross.
Nazwisko profesora Wiktora Brossa zapisało się złotymi zgłoskami w chirurgii polskiej XX wieku. Był wybitnym chirurgiem, pionierem chirurgii klatki piersiowej i współtwórcą kardiochirurgii polskiej. 31 marca miną dwie ważne rocznice dotyczące pionierskich operacji witkowianina. W 1955 roku, prof. Wiktor Bross przeprowadził w II Klinice Chirurgii we Wrocławiu pierwszą w Polsce komisurotomię mitralną palcem nieuzbrojonym w uśpieniu dotchawicznym według pomysłu Antoniego Arońskiego. 11 lat później, pochodzący z Witkowa profesor, brał udział w innej pionierskiej operacji. Towarzyszyli mu profesorowie: Waldemar Kożuszek, Zdzisław Wiktor oraz Tomasz Szepietowski. Nowatorski zabieg przywrócił zdrowie 24-letniej pacjentce, dawcą był 30-letni brat, górnik. Był on także eksperymentem medycznym brzemiennym nie tylko w medyczne skutki. Prof. Szepietowski w portalu „Polska Nauka”, tak opowiadał o operacji sprzed lat:
– Dawcą nerki był 30-letni brat pacjentki, z zawodu górnik. Musieliśmy powiadomić przed zabiegiem prokuratora oraz najwyższe władze, także partyjne. W tym czasie bowiem groziła kara sądowa za doprowadzenie człowieka do inwalidztwa, a w myśl prawa, pobranie narządu od zdrowego człowieka było takim inwalidztwem. Musieliśmy mieć na to zgodę nie tylko dawcy.
Prof. Szepietowski wspominał także inną operację zakończoną sukcesem:
– Potem przeszczepiliśmy jeszcze jedną nerkę od żywego dawcy. Ojciec oddał narząd swemu synowi. W sumie zespół profesora Brossa wykonał w ciągu kilku lat jedenastu przeszczepów, w tym te dwa od żywych dawców.