Czeka nas kolejna podwyżka cen za wywóz odpadów?! To możliwe! Z sytuacją próbują uporać się lokalne władze, ponieważ według ich obliczeń w śmieciowym budżecie może zabraknąć nawet 420 tysięcy złotych. – To jest tragedia (…). Jak samorządy jesteśmy w tej sprawie bezradni – nie pozostawia wątpliwości burmistrz Marian Gadziński.
Podobnie jak w latach poprzednich, wraz z końcem roku samorząd Witkowa ogłosił przetarg na wywóz śmieci z terenu gminy Witkowo, w którym zwyciężyła firma Alkom. Podwykonawcą poznańskiej firmy ponownie może być Zakład Gospodarki Komunalnej, do którego obowiązków należałby odbiór śmieci z terenu miasta oraz wsi. Wyjątek stanowi osiedle wojskowe, które nadal będzie obsługiwał wspomniany Alkom. Stanie się tak jeśli dojdzie do podpisania umowy na linii władze Witkowa – Alkom. Powodem wstrzymania finalizacji jest pojawienie się widma podwyżki. W trakcie procedury przetargowej na biurko burmistrza Mariana Gadzińskiego trafił bowiem nowy cennik Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Lulkowie, któremu podlega gmina Witkowo. Wynikające z niego stawki oznaczają dla witkowskiego samorządu wzrost śmieciowych kosztów o około 19 % niż jest to w bieżący roku. Pozostawienie obecnej stawki, która wynosi 26 złotych na miesiąc od jednego witkowianina, oznacza że samorząd Witkowa będzie musiał dołożyć do wywozu i zagospodarowania odpadów aż 420 tysięcy złotych. Aby uniknąć strat konieczna będzie podwyżka o 5 złotych do ceny 31 złotych miesięcznie za jedną osobę.
– Stoimy przed dylematem – albo wygospodarujemy brakujące 420 tysięcy kosztem innych elementów naszego budżetu, albo nie będziemy mogli podpisać umowy ze zwycięzcą przetargu nawet na pół roku. Wtedy będziemy musieli ogłosić nowy przetarg. To jest tragedia (…). Jak samorządy jesteśmy w tej sprawie bezradni – nie pozostawia wątpliwości burmistrz Marian Gadziński.
W najbliższych tygodniach dowiemy się jaką decyzję w sprawie ewentualnych podwyżek podejmą włodarze oraz radni. Według symulacji wykonanej przez miejscowych urzędników, w zbliżającym się roku witkowianie oraz turyści wyprodukują łącznie ponad 5 tysięcy ton.
Więcej na ten temat już niebawem.