Wspólnota parafialna stanęła przed poważnym problemem utrzymania kościoła i budynków parafialnych, zapewnienia ich funkcjonowania i opłacenia związanych z tym podstawowych należności. Wszystko przez sytuację związaną z COVID-19, której jednym z następstw jest wyraźny spadek frekwencji wiernych na mszach świętych w ciągu całego roku.
Podejmując ten problem na spotkaniach Parafialnej Rady Ekonomicznej postanowiono, że w pierwszej kolejności parafia powinna wykorzystać potencjał, który posiada, a dokładnie dzierżawy: rolne, pawilonów i garaży oraz cmentarz. W związku z tym odbyto szereg spotkań z dzierżawcami, których celem było wypracowanie szerszej współpracy i większego wsparcia parafii. Kolejnym, ważnym obszarem, są wszelkie sprawy finansowe związane z funkcjonowaniem cmentarza, zwłaszcza w obliczu ciągle rosnących kosztów wywozu śmieci. W ubiegłym roku przeprowadzono inwentaryzację grobów, ich zaksięgowanie i opublikowanie na specjalnej stronie internetowej. Okazało się, że w przypadku ponad 2 tysiące z nich nie ma informacji o opłaconej prolongacie lub też o tym, kto jest dysponentem danego grobu. Od czasów powojennych administracją witkowskiego cmentarza zajmowało się biuro parafialne, przyjmując opłaty za prolongaty i opłacając koszty utrzymania cmentarza. Porządki na cmentarzu i kopanie grobów należało do obowiązków miejscowych grabarzy. Dotychczasowa opieka nad cmentarzem oraz usługi z tym związane zostały poddane weryfikacji i ocenie.
– Parafia nie zrezygnowała z dotychczasowych pracowników cmentarza tylko powołała administrację cmentarza, której dotychczas nie było. Obecne czasy oraz wysoka jakość usług na które zasługują nasi parafianie wymusiła na nas podjęcie decyzji o przekazaniu cmentarza pod administrację profesjonalnej i sprawdzonej firmy – podkreśla podsumowuje Dariusz Pustelnik, koordynator ds. mediów w parafii pw. św. Mikołaja oraz członek Parafialnej Rady Ekonomicznej.
Jak informuje parafia, w obliczu rosnących kosztów wywozu śmieci, coraz więcej osób wskazywało także na konieczność odciążenia biura parafialnego z prowadzenia wielu formalności związanych z funkcjonowaniem cmentarza.
– To sprawia, że wydłuża się czas załatwiania spraw w biurze parafialnym i tworzą się duże kolejki. Od dłuższego czasu trwały, więc poszukiwania sposobu rozwiązania pojawiających się problemów i zaradzenia obecnej sytuacji – informuje parafia.
W związku z tym przystąpiono do rozeznania tego w jaki sposób z podobnymi problemami radzą sobie inne parafie na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej. Otóż większość z nich przekazało administrację cmentarza specjalistycznej firmie.
– Przemawia za tym także fakt, że obecne czasy wymagają profesjonalizmu w obsłudze, za którą pobierane są pieniądze – dodaje rzecznik prasowy mikołajowej parafii.
Specjalne posiedzenie Parafialnej Rady Ekonomicznej w tej sprawie odbyło się 10 maja. W rozmowach uczestniczyli m.in. dotychczasowi opiekunowie cmentarza oraz jego nowy administrator.
Z inną siedziba i pracownikami
Po konsultacji z Ordynariuszem, Parafialną Radą Ekonomiczną oraz wieloma osobami z parafii, podjęto decyzję o przekazaniu cmentarza parafialnego pod zarządzanie Przemysławowi Piechockiemu (Usługi pogrzebowe – Administracja Cmentarzy z siedzibą we Wrześni, Bierzglinek, ul. Bukowa 39), która czyni to już w Gnieźnie i Orzechowie. To absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Akademii Muzycznej w Poznaniu (edukacja artystyczna i dyrygentura chóralna). W wolnym czasie od wielu lat prowadzi chóry, organizuje koncerty i posługuje jako organista.
Przejęcie obowiązków weszło w życie 1 czerwca, co wiąże się z istotnymi zmianami. Administrator zajmie się całą księgowością, opieką nad śmieciami (segregowaniem i wywozem) oraz drobnymi naprawami, a także zaopiekuje się kaplicą i chłodnią. W zamian w jego gestii będzie kopanie grobów i pobieranie za to należności. Umowa została podpisana na pół roku. Opłaty z prolongat, śmieciowe oraz za postawienie pomnika pozostaną, jak dotychczas, jako wsparcie dla parafii. Osobom, które do tej pory kopały groby na cmentarzu, nowy administrator zaproponował pracę w ramach swojej firmy.
Wszystkie sprawy związane z cmentarzem, w tym – kopanie grobów, prolongaty, opłaty związane z korzystaniem kaplicy, pozwolenia na wjazd na cmentarz, zatwierdzanie nowych pomników będzie w gestii administratora. Biuro administracji tymczasowo będzie mieścić się w zakrystii kaplicy cmentarnej. Docelowo, po przeprowadzeniu remontu, nową siedzibą będą pomieszczenia w przykościelnym popularnym „starym dzwonie”. Wstępnie biuro będzie czynne 3 razy w tygodniu: w poniedziałki (10.00-12.00), środy (16.00-18.00) i piątki (12.00-15.00). Sprawy związane z pochówkiem czy grobami będzie można także załatwiać w biurze w Gnieźnie, ul. Św. Michała 2 (Dom parafialny parafii pw. św. Michała). Parafia zachęca także do kontaktu telefonicznego (tel. 530-164-946, 733-324-117).
Nadal ważną rolę będzie pełnił Henryk Łukowski, do którego należy zgłaszać się po śmierci bliskiej osoby. Od niego otrzymamy również kwestionariusz pogrzebowy i pomoże w przeprowadzeniu formalności. W biurze parafialnym ustalana będzie tylko organizacja mszy św. pogrzebowej i nabożeństwa pogrzebowego oraz zamawiane intencje mszalne za zmarłego.
W związku z wprowadzonymi zmianami, administrator poszukuje ludzi do pracy na stanowiskach: opiekun cmentarza, zakrystianin do kaplicy cmentarnej i księgowa. Firma zapewnia umowę o pracę. Chętne osoby mogą zgłaszać się do administratora cmentarza – Przemysława Piechockiego (tel. 722-294-111).
Materiał przy współpracy z z Parafialną Radą Ekonomiczną.
Wieloma osobami w parafii? Tzn. z kim? Nikt nie poddał tematu pod konsultacje publiczną!
Sprawa nie jest taka oczywista. Wiadomo, że chodzi o pieniądze. Tylko dla kogo? Oto jest pytanie.
A gdzie te oszczędności!!!!! Chyba podwyżki a nie oszczędności!!!!! I problem z załatwieniem wszystkiego bo do Gniezna trzeba jeździć a nie na miejscu załatwiać wszystkie sprawy.
Pustelnik?koooordynator mediów?ale śmiech na sali. Profesorek nie chce rozmawiać z mediami? Co za pech…a taki mądry ..amerykański.
A czemu do Łukowskiego???? Lobbing Profesora ? Oddaje dolę proboszczowi? Co to za komuna- może trzeba sprawdzić tą radę ekonomiczna bo ich wyobraźnia wyprzedza!!!