Grasujący na całym świecie koronawirus swoje piętno odcisnął nie tylko na zdrowiu, ale i na wielu innych dziedzinach życia. Przychodnia medyczna Vita w Witkowie wprowadziła pewne zmiany w swoim funkcjonowaniu. Specjalne środki ostrożności mają zminimalizować ryzyko zarażenia się wirusem zarówno pacjentów, jak i samego personelu.
– Jest to dla nas wszystkich nowa sytuacja epidemiologiczna i my musimy czerpać wiedzę z doświadczeń krajów, które miały więcej pecha tj. Włochy. Ta sytuacja, która jest teraz w Polsce jest taka, że można ją wykorzystać. Można zaproponować środki zaradcze (pozostać w domu, telefon, pomoc sąsiedzka), żeby sytuację maksymalnie ograniczyć, równocześnie nie ulegając panice. Zróbmy w ciągu najbliższych tygodni wszystko, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa – mówi dr Waldemar Webner z Przychodni medycznej Vita w Witkowie.
Przychodnie podlegają zaleceniom Głównego Inspektora Sanitarnego, który wskazał schemat postępowania w związku z szerzeniem się nowego koronawirusa SARS-CoV-2. W wytycznych podkreślono, że należy szeroko informować pacjentów o konieczności kontaktu telefonicznego w celu ustalenia możliwości wizyty w przychodni. Każdego pacjenta rejestracja powinna poinformować o możliwości uzyskania teleporady. Podczas rozmowy telefonicznej rejestracja powinna przeprowadzić ankietę wstępnej kwalifikacji w kierunku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.
– Ja nie będę się wypowiadał o sytuacji i ogólnych zasadach postępowania z koronawirusem, bo uważam, że medialnie nasz kraj stanął na wysokości zadania i jest pełna informacja. Na bieżąco aktualizowana, wraz ze zmieniającą się sytuacją epidemiologiczną. Uważam, że media ogólnopolskie, bardzo dobrze spełniają rolę i polecam na bieżąco słuchać wszystkich mediów, bo to jest jedna z najlepszych metod, żeby zdać sobie sprawę, ze sposobów postępowania. My jako przychodnia podlegamy zaleceniom Głównego Inspektora Sanitarnego i wprowadziliśmy też pewne zmiany w funkcjonowaniu przychodni. Głównym sposobem komunikacji jest telefon. Rejestratorka zadaje kilka bardzo ważnych pytań odnośnie możliwości kontaktu z koronawirusem i w zależności od wywiadu epidemiologicznego i rozpoznania, podejmuje decyzję, czy pacjent ma zadzwonić do lekarza na tzw. teleporadę. Lekarz podejmuje wtedy decyzję o dalszym postępowaniu z pacjentem. Zaprasza na wizytę do gabinetu na ściśle umówioną godzinę, albo nakazuje kontakt ze służbami do tego przeznaczonymi, czyli Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną, lub Odziałem Zakaźnym. Recepty należy również zamawiać przez telefon – informuje witkowski lekarz.
Doktor Waldemar Webner przekazuje także apel do osób starszych, które są szczególnie narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby:
– Chciałbym zwrócić uwagę na grupy najbardziej narażone na potencjalne niebezpieczeństwo powikłań kontaktu z koronawirusem. Są to głownie osoby starsze, którym bezwzględnie zalecam ograniczenie możliwości przebywania w skupiskach ludzkich. Tutaj bardzo ważna jest definicja bliskiego kontaktu. To jest taka sytuacja, która znacząco podnosi ryzyko zarażenia się wirusem. Jest to mniej więcej do 15 minut relacji, w odległości metr, a najlepiej 2 metry odległości od potencjalnego zarażonego. Uwaga na wnuki. W tej sytuacji epidemiologicznej największym zagrożeniem dla dziadków są wnuczęta, bo u nich objawy choroby mogą być łagodniejsze, czasem niezauważalne – informuje.
Telefony: Sanepid (Słupca 632743642, Września 614360732, Gniezno 614262242). Infolinia NFZ (800 190 590). Poradnia Vita w Witkowie: dorośli: 614770230, dzieci: 614770234.