5 – to liczba witkowian, którzy według wiedzy MGOPS żyją ,,na ulicy”. W całej Polsce bez domu pozostaje ponad 30 tysięcy osób.
Aktualnie na terenie Witkowa funkcjonuje 5 mężczyzn, którzy pozostają bez stałego miejsca zamieszkania. Ich ,,czterema kątami” są najczęściej pustostany, altany na ogródkach działkowych, czy mieszkania znajomych, którzy wcześniej zmagali się z bezdomnością. Dwóch witkowian przebywa obecnie w schronisku w Gozdaninie. Sytuację bezdomnych na terenie gminy i miasta Witkowo cały czas monitoruje Miejsko-Gminny Ośrodek Społeczny, który obok policji jest najczęstszym odbiorcą sygnałów o tego typu osobach.
– Zazwyczaj są to sygnały płynące ze środowiska, zaniepokojonych sąsiadów, czy znajomych tych osób. Przede wszystkim naszym zadaniem jest zadbanie o ich bezpieczeństwo – zwłaszcza w okresie zimowym. Osoby, które wyrażają zgodę, kierowane są do schronisk dla osób bezdomnych, pozostałe otrzymują podstawowe środki finansowe, rzeczowe ewentualnie żywnościowe na tzw. przeżycie. W okresie silnych mrozów monitorujemy wspólnie z policją miejsca ich pobytu- informuje kierownik Wojciech Mól.
Witkowska policja podkreśla, że ujemne temperatury stanowią poważne zagrożenie dla życia i zdrowia osób nie tylko bezdomnych, ale również samotnych i nietrzeźwych. Funkcjonariusze apelują o czujność i zwracanie uwagi na wszystkie osoby, których życie może być zagrożone. Przez całą dobę czynny jest numer alarmowy 112, na który można przekazywać informacje dotyczące osób potrzebujących pomocy.
– Kiedy temperatury spadają poniżej zera jednym z zadań prewencyjnych policjantów jest kontrola miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Patrole pojawiają się w rejonach ogródków działkowych oraz opuszczonych budynków, czyli wszędzie tam, gdzie bezdomni mogą się próbować schronić przed zimnym wiatrem i mrozem. Funkcjonariusze w każdym przypadku napotkania takich osób informują je o możliwości schronienia w noclegowniach – informuje policja.
Jednym z przykładów dobrej współpracy pracowników ,,opieki” z miejscowymi stróżami prawa była sytuacja z udziałem mieszkańca gminy Czerniejewo, który przebywał na terenie pustostanu przy ulicy Strzałkowskiej. Po interwencji MGOPS i policji, mężczyzna trafił do schroniska. Do innych inicjatyw w obszarze bezdomnością należą też działania Rycerzy Kolumba działających przy parafii pw. św. Mikołaja w Witkowie.
– Dzięki ich inicjatywie jeden z naszych mieszkańców znalazł schronienie i ma szanse na samodzielne – bez wsparcia ośrodka – funkcjonowanie w środowisku, zatem naprawdę szczere gratulacje – kończy szef MGOPS Witkowo.